top of page

עיצוב חדר ילדים

מומחים להתפתחות הילד סבורים שתינוקות המקבלים גירוי חזותי מגיל צעיר מפתחים קשרים עצביים טובים יותר והם מסוגלים ללמוד יותר דברים חדשים. צבעים, בדים, תמונות והדפסים הם כלים מעולים לגירוי מוחו של התינוק, אז מאיפה מתחילים?

 

עיצוב חדר לתינוק הוא משימה לא פשוטה מאחר ויש צורך להקפיד על דברים רבים ולהתחשב בצרכים של התינוק ושל האם. חשוב מאוד שהחדר יהיה בטוח ופונקציונלי – ריהוט כמו מיטת תינוק ושידת החתלה חשוב לקנות מחברות מוכרות שמיצרים רהיטים שאינם מכילים חומרים רעילים ובכלל לעשות שימוש בחפצים ואביזרים שנצבעו בצבעים שאינם רעילים ושל חברות מוכרות.

 

 גם נושא הפונקציונליות שזור בבטיחות, ברגע שכל דבר במקומו והכל בהישג יד אין צורך להסיט מבט לרגע מהתינוק - לדוגמה שידת ההחתלה שהיא מרכז הטיפול בתינוק, יש להקפיד שהשידה מכילה מספיק מגירות אחסון, ושיש מקום על השידה גם להחליף ולטפל בתינוק וגם למוצרי הטיפול כמו טיטולים, משחות, מגבונים ועוד.

חדר ילדים צריך להיות מואר ועליז, אך בטיחות היא גורם חשוב שיש לקחת בחשבון בעת עיצוב החלל. יש לוודא כי כל אלמנט בחדר נבחר ומותקן על מנת למזער את הסיכון לתאונות ופציעות, גם היגיינה היא בראש סדר העדיפויות. לכן יש לכלול אחסון מספיק כדי שאפשר יהיה לסדר היטב צעצועים, ספרים ובגדים בצורה שתקל על הניקיון היומיומי.

עד שהילד יהיה מבוגר מספיק בכדי להבין את הסיכון של בליעת צעצועים זעירים או ברגים מפלסטיק, עדיף לוודא שמשחקים עם הצעצועים האלה רק תחת פיקוח. מומלץ להניח אותם על מדף גבוה בתוך הארון או בארון הניתן לנעילה כך שלא תהיה סכנה לגישה לפריטים אלה ללא ידיעתכם.

 

איזה צבעים מתאימים לחדרי ילדים?

כאשר מתכננים חדר ילדים לא לשכוח לכלול גם אלמנטים של כיף. צבעים עליזים ומגוונים מאוד מומלצים, במיוחד עבור ילד קטן יותר, לכן כדאי להשתמש בהם לקירות או לרהיטים. עבור ילד גדול יותר, בחירת הצבע המועדף עליו היא האפשרות הטובה ביותר.

 יש לאזן את הצבעים עם גוונים ניטרליים או ניגודיים, כך שצבע אחד לא ישלוט בחלל.

 

דרך נוספת להביא מגע ייחודי היא לקשט את החדר בנושא האהוב על ילדכם, בין אם מדובר בגיבור על ובין אם בדמות מצוירת, אבל רצוי להשתמש בדמויות אלו במתינות בכדי שלא ישתלטו מדי על מראה החדר.

בנוסף אפשר להיות יצירתיים עם הרהיטים. לדוגמה, שולחן כתיבה או ארון בגדים יכולים לכלול אזור משחקים במפלס העליון, מיטות נפתחות שניתן להשתמש בהן במהלך שינה או תוספת של אוהל בפינת החדר כדי לאפשר לדמיון של הילד להשתולל.

אחסון נכון בחדר הילדים

מה צריך להיות ברשימה של דברים שכדאי לקחת בחשבון לאחסון בחדר השינה של הילד? צריך למצוא את האיזון בין הנאה לפונקציונליות בעת ארגון החלל בחדר, לא קל להכניס כל כך הרבה אלמנטים לחדר קטן מבלי שהחלל ייראה עמוס. במרבית הדירות החדשות, חדר הילדים הוא לרוב חדר יחסית קטן.

 

 זו הסיבה שצריך לתכנן את החדר היטב כדי לייעל את ניצול השטח. לפני שמתחילים לעצב את החדר, צריך להעריך את הפונקציות השונות שהחדר אמור לשרת. כמובן, הילד זקוק למיטה, אך בהתאם לגיל הילד, צריך לכלול גם אזור משחקים, שולחן עבודה או אזור ישיבה, מלבד מקום אחסון לבגדים, צעצועים וספרים. כאשר שטח הרצפה מוגבל אפשר לעבור לגובה (כמו מיטת גלריה לדוגמא), כך שהחדר יוכל להכיל יותר פונקציות.

 

כמו כל חדר אחר בבית, יש צורך להעריך את הדברים השונים שצריך לאחסן - ארון בגדים חיוני לארגון בגדים ונעליים. בנוסף, על בסיס תחומי העניין של הילד, יש לתכנן אחסון מספיק לספרים, צעצועים ופריטים אחרים. בדר"כ בשילוב של מדפים פתוחים, קופסאות ופחים יהיה ניתן להכיל ולסדר הכל.

כך תתאימו את עיצוב החדר לשלבי ההתפתחות של הילד

ריהוט רב תכליתי הוא הכרחי בחדרי שינה קטנים. בחנויות לריהוט חדרי ילדים אפשר למצוא ריהוט מודולרי הכולל אחסון. שוב, חשוב לזכור שהבטיחות חשובה בחדר ילדים, לכן יש להימנע מרהיטים עם פינות חדות שעלולות לפגוע בילד. בנוסף, יש לבחור בריהוט יציב, כך שלא יהיה סיכון להתהפכות כאשר הילד מנסה להשיג משהו מהמדף העליון.

 מכיוון שילדים גדלים במהירות ויש צורך לשנות את הרהיטים והעיצוב של החדר שלהם בתוך כמה שנים, זה טבעי שנחפש אלטרנטיבות במחירים סבירים, אך יש להקפיד ולהימנע משימוש בריהוט דקיק ולא יציב המהווה סיכון בטיחותי בחדר.

מבחינת הנגישות בחדר השינה של הילד, מדפים פתוחים הם האפשרות הטובה ביותר לאחסון ספרים, אך היא תדרוש תחזוקה רבה כדי לשמור עליהם ללא אבק, דרך יצירתית להקל על הניקיון היא לסדר את הספרים בסלסלות שיכולות להתאים למדפים. כשבוחרים את הרהיטים יש צורך לקחת בחשבון את גובה האחסון, על מנת שתהיה גישה קלה לילד.

 

עבור ילד קטן, מדפים פתוחים הם אופציה ידידותית יותר מאשר ארונות או מגירות שבהם הם עלולים לפגוע בטעות באצבעותיהם הקטנות.

מה חשוב לדעת כאשר מעצבים חדרי ילדים?

 

עיצוב ייחודי של חלל חדר הילדים היא אחת הדרכים לעודד ילדים לחשוב באופן עצמאי ולרכוש ביטחון. אזור משלהם עשוי לעזור להם לחקור תחומי עניין שונים. מקובל לעצב את חדר הילד כך שיתאים לנושא, אך יש לזכור לכוון את הבחירה למשהו שיעניין אותם לאורך זמן, כך שהם יהנו להשתמש בו במשך כמה שנים.

 

בהתאם לגיל הילד, יש להקצות אזור ללימודים בחדר. לילד קטן יותר או לגיל הרך, כנראה שלא צריך לאחסן שום דבר מלבד תיק הגן או בית הספר, כך שניתן לתלות אותו מאחורי הדלת או לאחסן אותו על מדף בארון.

 

 עבור ילד גדול יותר, יש צורך לתכנן שולחן בחדר, קל למצוא יחידות מודולריות המשלבות את השולחן עם מדפים פתוחים, ארון ומגירות, כך שניתן לסדר את ציוד בית הספר בצורה מסודרת. ניתן לשמור ספרים על המדפים ולאחסן במגירות פריטים קטנים יותר כגון עטים, עפרונות וצבעים. את תיק בית הספר אפשר לאחסן בתוך מגירה או ארון.

כיום, גאדג'טים הם חלק בלתי נמנע מחיי הילדים. בין אם מדובר במכשירים הקשורים למשחקים או ניידים, יהיה עליהם לאחסן אותם כאשר לא נעשה בהם שימוש. בנוסף, מכשירים אלה צריכים להיות בטעינה וחלקם צריכים להיות מחוברים לטלוויזיה באמצעות כבלים, לכן לא לשכוח לתכנן דרך לארגן אותם כדי להקל על התהליך.

חוטים וכבלים אינם צריכים לתלות רופפים או להגביל את התנועה בתוך החדר מכיוון שהדבר מגביר את הסיכון שהילד יתקל בהם בטעות ויפגע. כדאי לאחסן כבלים, חוטים ומטענים במגירה, כך שיהיה קל לאתר אותם בעת הצורך.

כמו כן, יש צורך לוודא שכל שקעי החשמל בחדר מכוסים בתקע או במגן. זה חיוני אם ילדכם חולק את החדר עם אח צעיר שאוהב לחקור.

 

התאמת עיצוב החדר לתחומי העניין המשתנים של הילד

תחומי העניין של ילדים משתנים לעתים קרובות, לכן כדאי לסדר את החדר כך שישקף את תחומי העניין הנוכחיים. לדוגמה, אם השיגעון האחרון של הילד הוא מכוניות מירוץ, אפשר להניח את האוסף שלו על מדף פתוח.

 צעצועים או משחקי קופסא שסביר להניח שהוא לא יגיע אליהם עד שחבר יבוא לביקור, ניתן לאחסן בתוך הארון או אפילו במגירות נשלפות מתחת למיטה. ככל שמספר הצעצועים הנשמרים באחסון סגור גדול יותר, כך יהיה קל יותר לנקות ולארגן את החלל. אם לילד יש תחומי עניין כגון ספורט או מוזיקה, יש צורך לפנות מקום לאחסון ציוד וכלים, חשוב לשמור פינה בה ניתן לארגן את אלה.

 

יש מספר דרכים להעניק לכל חדר זהות ייחודית ומושכת – אפשר לשחק עם צבע וניגודיות, צורות גיאומטריות צבעוניות על הקיר, בתוספת שימוש בצבעים רכים ורהיטים בהירים שמשלימים את מראה החדר.

 

כאשר מתכננים חדר שינה לילד מבוגר יותר, חשוב לעצב את החדר בהתאם. בדר"כ משתמשים בצבעים פחות עזים, תליה של כרזות גדולות או תמונות מוסיפות צבע ואווירה צעירה לעיצוב החדר. בנוסף, מיטה רחבה עם כיסוי מיטה וכריות עם תוספת של ספרים וחפצים דקורטיביים על המדפים.

למידע נוסף על שירותי עיצוב פנים, הקליקו לדף הבית

bottom of page